Julkaistu 24.10.2025
Metsäpeuroja siirretään Ähtärin eläinpuistosta uuteen kotiin
Metsäpeuroja kuljetettiin tällä viikolla Ähtärin eläinpuistosta Lauhanvuoren kansallispuiston totutustarhaan. Ne tulevat täydentämään alueelle aiemmin palautettua metsäpeurakantaa. Konkurssiin hakeutuneen Ähtärin eläinpuiston metsäpeuroja on tarkoitus siirtää syksyn aikana myös Korkeasaaren eläintarhaan ja Ranuan eläinpuistoon.
Lauhanvuoren totutustarhaan muutti torstain ja perjantain aikana 11 metsäpeuraa. Laumassa on aikuinen hirvas, kolme aikuista vaadinta vasoineen sekä neljä nuorta peuraa. Osa eläimistä pääsee luontoon ensi kesänä, osa jää totutustarhaan lisääntymään.
”Ähtärin eläinpuistossa on tehty määrätietoisesti töitä metsäpeuran suojelemiseksi lähes puiston perustamisesta saakka, joten peurojen kuljettaminen totutustarhaan oli looginen ja tarkoituksenmukainen ratkaisu”, kertoo Ähtärin eläinpuiston intendentti Marko Haapakoski.
Päätös siirtää metsäpeurat pikaisella aikataululla oli lopulta helppo. ”Eläinpuiston metsäpeuroista osa oli alkujaankin suunniteltu osallistumaan palautusistutuksiin, vaikka nyt toki jouduimme ennakoimaan reilusti”, Haapakoski lisää.
Nopea siirto oli mahdollinen, koska Lauhanvuoren totutustarha oli täysin käyttökunnossa. Tarha rakennettiin MetsäpeuraLIFE-hankkeessa, joka päättyi vuonna 2023. Totutustarhasta vapautettiin viimeksi kuluvan vuoden heinäkuussa viisi eläintarhoissa syntynyttä nuorta metsäpeuraa lyhyen tarhausjakson jälkeen. Lauhanvuoren totutustarhan ylläpidosta ja metsäpeurojen hoidosta tarhauksen aikana vastaa Metsähallituksen Eräpalvelut.
”Kun maa- ja metsätalousministeriö lupautui nopealla aikataululla kattamaan peurojen siirrosta aiheutuvat kustannukset, meidän tehtäväksemme jäi lähinnä käytännön asioista huolehtiminen, kuten rehujen hankkiminen ja kuljetusten aikatauluista sopiminen sekä tietenkin peurojen hoidon järjestäminen”, kertoo Metsähallituksessa metsäpeura-asiantuntijana työskentelevä Sakari Mykrä-Pohja.
Metsäpeuran suojelu on yhteistyötä
Metsähallituksen Eräpalvelut on koordinoinut metsäpeuran palautusta entisille elinalueilleen, ja on vetovastuussa myös vuoden 2026 alussa alkavasta metsäpeuran suojelu- ja kannanhoitohankkeesta LIFEline4Fennicus. Hankkeessa muun muassa jatketaan metsäpeuran luontoonpalautuksia entisille asuinsijoilleen.
Korkeasaaresta koordinoidaan eläintarhojen yhteistä metsäpeuran suojeluohjelmaa, johon myös Ähtärin eläinpuiston metsäpeurat kuuluvat. EEP-suojeluohjelman tarkoituksena on ylläpitää lajin elinvoimaista tarhakantaa, joka mahdollistaa myös luontoonpalautukset.