Julkaistu 04.09.2026
Ehdota nimiä leopardipennuille
Ehdota S-kirjaimella alkavia nimiä Korkeasaaressa syntyneille amurinleopardeille ja osallistu arvontaan, voit voittaa liput Kissojen Yöhön!
Korkeasaaressa syntyi heinäkuun lopussa kaksi äärimmäisen uhanalaisen amurinleopardin pentua. Pennut ovat osa kansainvälistä suojeluohjelmaa, jonka tavoitteena on varmistaa, että amurinleopardeja on tulevaisuudessakin ja että ne pysyvät terveinä ja vahvoina. Luonnossa amurinleopardeja arvioidaan elävän noin 130 yksilöä.
Ehdota pennuille nimiä ja osallistu arvontaan 8.9.2026 klo 23.59 mennessä:
- Klikkaa alla olevasta painikkeesta osallistumissivulle.
- Ehdota sivulla S-kirjaimella alkavia nimiä. Pentuja on kaksi, naaras ja uros.
- Jätä sähköpostiosoitteesi, niin olet mukana arvonnassa. Sähköpostin antamalla hyväksyt arvonnan säännöt.
- Tarkkaile sähköpostiasi, arvonta suoritetaan 9.9.2026 ja voittajille ilmoitetaan voitosta sähköpostitse.
Arvomme kaikkien osallistujien kesken kaksi kahden pääsylipun pakettia tuleviin Korkeasaaren Kissojen Yö -suojelutapahtumiin! Tapahtumaliput voi vaihtaa myös pääsylippuihin, jotka ovat voimassa vuoden ajan muina kuin tapahtumapäivinä.
Eläintenhoitajien valitsemat nimet julkistetaan perjantaiaamuna 11.9.2026 Korkeasaaren verkkosivuilla ja sosiaalisen median kanavissa.