Vielä ehdit vesibussilla Korkeasaareen – viimeiset viikonloput erikoishinnalla!

Säännöllinen vesibussiliikenne Korkeasaareen päättyy syyskuun lopussa. Kahden viimeisen viikonlopun ajan tarjoamme Korkeasaaren vierailun vesitse edullisempaan hintaan. Tule kokemaan perinteikäs merimatka vielä kerran!

Korkeasaaren vesibussi liikennöi vielä syyskuussa kahtena viikonloppuna lauantaisin ja sunnuntaisin 20.–21.9. ja 27.–28.9.2025. Lähtöjä Kauppatorilta on tunnin välein klo 10–17. Korkeasaaresta takaisin ajetaan tunnin välein klo 11.30–17.30 sekä päivän viimeiset vuorot vartti eläintarhan sulkeutumisen jälkeen klo 18.15. Molempina viikonloppuina liikenteessä on siipiratasalus Vispilä.

Viimeisinä viikonloppuina eläintarhaan pääsee vesitse erikoishintaan. Eläintarhavierailun ja edestakaisen vesibussimatkan sisältävä lippu maksaa aikuisilta 24,20 €, opiskelijoilta ja eläkeläisiltä 15,20 € ja 4–17-vuotiailta 13,20 €. Erikoishintaiset liput ovat myynnissä vain JT-Linen verkkokaupassa ja siipiratasalus Vispilässä. Alle nelivuotiaille eläintarhavierailu ja vesibussimatka ovat ilmaiset. Myös aluksen kahvilassa on viimeisinä liikennöintipäivinä hyviä tarjouksia.

Vesibussilla on saavuttu Korkeasaareen jo monessa sukupolvessa, sillä vesibussit ovat liikennöineet Helsingin keskustasta eläintarhaan sen perustamisvuodesta 1889 saakka – ja sitä ennenkin, kun saari oli vielä kansanpuisto. Lähtölaitureita on ollut Kauppatorin lisäksi Pohjoisrannassa ja Hakaniemessä. Vesibussimatka on elämys jo itsessään ja se on monelle perinteikäs osa eläintarhan vierailua.

Korkeasaareen saapuminen maitse on helpottunut viime vuosina ja vain joka kuudes tämän kesäkauden vierailijoista saapui saarelle vesitse. Tänä kesänä avautunut uusi kevyen liikenteen siltayhteys Hakaniemestä lisää maitse saapujien määrää edelleen. Korkeasaaren pohjoisrantaan avautuu loppuvuodesta uusi sisäänkäynti, joka on jatkossa ainut saapumisväylä eläintarhaan. Kruunusiltojen kautta Korkeasaareen on tarkoitus päästä raitiovaunulla jo vuonna 2027.